Akçakoca

Akçakoca, Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Düzce ilinin en büyük ilçesi konumundadır.
Bölgenin tek Mavi Bayraklı plajına sahip olan ilçe Bahar aylarında 15-20 derecelik sıcaklıkta, yaz ayları ise 25-30 derece çıkan ve kuzeyden gelen rüzgarlara açık, temiz bir havaya sahiptir. İklimin bu durumu da bitki örtüsünü zenginleştirmiştir.

Akçakoca Sahilinde Yürüyüş Yolu

  

Akçakoca’da Konaklama Seçenekleri

Düzce Akçakoca’da bir çok uygun fiyatlı otel bulabilirsiniz. Eğer 5 yıldızlı otel arıyorsanız Akçakoca yine sizin isteklerinizi karşılayacaktır. Karadeniz bölgesinde otel ve pansiyon hizmeti olarak çok iyi işleyen bir sisteme sahip olan bölge aynı zamanda çadır & kamp alanlarına’da sahiptir.

Akçakoca’da Nereler Gezilir ?

Ceneviz Kalesi Mesire Alanı

Şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu yerde doğa ve tarih aynı yerdedir. Mavi bayraklı plaj ve mesire alanı olan bu yerin manzarası harikadır. Deniz tarafında bulunan kalenin duvarları tamamen yıkılmıştır. Kalenin içinde bir su sarnıcı bulunur.

Fakıllı mağarası

Şehre uzaklığı sadece 8 km olan bu mağaranın uzunluğu 1012 metredir. Mağara damlataşı bakımından oldukça zengindir. Mağaranın ziyarete açık bölümü sadece 350 metredir.

Aktaş Şelalesi

Şehre uzaklığı 11 km olan bu şelale gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Acarlar Langoz Gölü

Biraz uzak aşağı yukarı 80 km uzaklıkta olan bu göl ve orman koruma altına alınmıştır. Langozda bulunan hayvanlar sülün, yaban ördeği ve çulluktur. Burada tatlı su balığı avcılığı da yapılır. Bu gölde tekne ve su bisikleti turları vardır. Yemek yemek için piknik yerleri ve yürüyüş yapmak için de parkın yanında bir yürüyüş parkuru vardır.

Akçakoca ormanlarında kayın, gürgen, kestane ağırlıklı olarak bulunmaktadır.

Konuralp

Burası Düzce’ye ait olan antik bir kenttir. Buranın özelliği tiyatrosundan kaynaklanmaktadır. Roma dönemine ait eserler buradadır. Lahit mezarlar, su kemerleri, surlar ve heykel sütunlar önemli bir yer tutar.

Karadeniz Ereğli Müzesi ve Halil Paşa Konağı

Bu müzede 3000’i aşkın arkeolojik eser sergilenir. Müze Halil Paşa Konağı içinde bulunur ve 3 katlıdır. Müzenin içinde Roma, Bizans ve gerek dönemine ait mezarlar, sütunlar, kaplar, takılar ve değişik madeni eserler bulunur. Selçuk, Osmanlı, Bizans ve birçok devlete ait sikkeler bulunur.

Cehennem Ağzı Mağaraları

Yunan mitolojisinde ki güç tanrısı olan Herkül’ün yeryüzündeki 12. ve son görevini yerine getirdiği yer olan burası Hades’in Ölüler Ülkesi olarak bilinir. Mağara halk arasında Herkül, Koca Yusuf ve Dımdım olarak ta adlandırılır. Mağara’nın büyük bir bölümü su ile kaplıdır. Bir yamacın üzerinde bulunan bu mağaraya dik bir merdiven ve geçitle inilir.

Konuralp Müzesi

Müze Roma antik şehri üzerine kurulmuştur. Müzede 3 tane, eserlerin sergilendiği salon bulunur. Bu salonda Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenir. Müzenin bahçesinde Roma dönemine ait mezarlar, lahit ve sütunlar ve başlıklar bulunur. Antik tiyatro 40 basamaklıdır ve beyaz yerel kalkerli taşlardan inşa edilmiştir. Tiyatro son zamanlarda düzenlenen festival ve konserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Hemşin Cami

Şehre uzaklığı 15 kilometre olan cami 150 yıllıktır. İki kattan oluşan bu caminin ilk katında taş malzeme kullanılmıştır. İkinci katında ise yapı tamamen ahşaptır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + three =